Data publikacji: 02.10.2024
Budżet grupowy - a co to takiego? Uchylamy rąbka tajemnicy!

W projekcie Nowe barwy Tęczy zaplanowaliśmy ciekawe rozwiązanie, którego celem jest zwiększanie zaangażowania rodziców w działania organizacji i lepsze dopasowanie naszej oferty do ich potrzeb. Dziś opowiemy Wam, czym są grupy wiekowe w Tęczy i budżet grupowy. 

To, że osoby z zespołem Downa w różnym wieku mają inne potrzeby to prosty fakt. Jak jednak budować ofertę organizacji pozarządowej, która stara się wspierać równocześnie niemowlęta, dzieci, młodzież i osoby dorosłe? W jaki sposób komunikać się z wszystkim, z jednej strony nie zalewając ich informacjami dla osób w innym wieku, a z drugiej - mówić o tym, co obecnie jest ważne?

Stojąc przed takimi wyzwaniami zdecydowaliśmy się na budowanie oferty w oparciu o grupy wiekowe. Podzieliliśmy naszych beneficjentów na zespoły, kierując się głównie ich wiekiem, ale także sytuacją życiową i potrzebami. Tak powstało 6 grup: przedszkolaki, młodsze dzieci szkolne, młodzież szkolna, młodzi dorośli (18+), dorośli korzystający z placówej dziennych (ŚDS, WTZ) i dorośli aktywni zawodowo. Każda grupa wybrała swojego koordynatora - rodzica, który pomaga nam w organizacji różnych aktywności, usprawnia komunikację i wymianę informacji, wniosków, postulatów, zbiera opinie i potrzeby. Dla każdej z tych grupy tworzymy osobną ofertę, starając się koncentrować na tym, co jest dla nich obecnie najważniejsze, wsłuchując się w głos rodziców i ich samych. 

Z czasem zaczęła wyłaniać się kolejna grupa - maluszki, która w tym roku zyskała koordynatorkę!

Realizując różne działania dla grup doszliśmy do wniosku, że skoro stowarzyszenie jest tworem tworzonym przez ludzi chcących działać w danym obszarze, powinniśmy mocniej zadbać o tworzenie przestrzeni i klimatu, wspierającego aktywność członków. Tak powstał budżet grupowy - coś na kształt popularnego budżetu obywatelskiego. Każda z naszych grup otrzymała środki, którymi dysponuje wedle własnych potrzeb. Wydarzenia finansowane z budżetu powinny służyć integracji i być zaakceptowane przez większość członków danej grupy. Stowarzyszenie wspiera rodziców w ich realizacji. 

Dotychczasowe plany na wykorzystanie budżetu obejmują głównie atrakcyjne wyjścia w przestrzeń miejską - udział w koncertach, warsztatach, zwiedzaniu różnych ciekawych miejsc. Trzymamy kciuki za ich realizację!

---

Projekt realizowany ze środków NIW - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO. 

Wspierają nas

Partnerzy